Kas ir

Kas ir "vēsturiskais logs"?

Latvijā par vēsturiskām ir pieņemts uzskatīt būves, kas tapušas līdz pagājušā gadsimta 50.-60. gadiem.  Tas pats attiecināms arī uz būvgaldniecību – logiem, durvīm un dekoratīvajiem elementiem. Protams, nevar šo gadaskaitli piemērot kā robežšķirtni starp “ir” vai “nav”, jo gan pirms tam ir būvētas ēkas bez paliekošas arhitektoniskas vai kultūrvēsturiskas vērtības, gan pēc ir radīts daudz augstvērtīga un nākamajām paaudzēm saglabājama.

Kā tad izlemt – atjaunot, mainīt pret kopiju, ielikt kaut ko pavisam modernu?

Lai atbildētu uz šo jautājumu, ir jānosaka:

  1. Kultūrvēsturiskā vērtība (nozīmīgums, ēkas arhitektūras piemineķa statusa esamība, stils);
  2. Vecums;
  3. Loga veids, konstrukcija;
  4. Tehniskais stāvoklis un bojājumu apjoms.

Gadījumā, ja ēka ir piemineklis, tad izvēle iespējama ir tikai starp “Restaurēt” un “Restaurēt”. Rakstā “Kad logu atjaunošana ir obligāta” jau tika apskatīts šis gadījums.

  • Pirmais ir visbūtiskākais – jāizvērtē, cik liela ir šī loga kultūrvēsturiskā nozīme, kāpēc tieši šis logs atrodas šajā fasādē.
  • Loga vecums ir tieši pakārtots pirmajam kritērijam, - simtgadīgs kaimiņu pagasta namdara veikums, pat visvienkāršākajā izpildījumā, var būt nenovērtēta laikmeta amatniecības liecība.
  • Vai konstrukcija ir oriģiņālā, vai esošā spēj nodrošināt funkciju. Laika gaitā iespējams ir veiktas būtiskas izmaiņas oriģinālajā struktūrā.
  • Tehniskais stāvoklis – labs, slikts vai ļoti slikts. Pa ļoti sliktu ir pieņemts uzskatīt, ja vairāk kā 30% no konstrukcijas apjoma ir neatgriezeniski bojāti. Ir jāsaprot, kāds ir šo bojājumu apjoms un veids – vai tie ir vizuāli defekti (caurumi, plaisas u.c.), vai arī strukturāli – trupe, degums, detaļas trūkums. 

Saliekot kopā visus šos kritērijus, Jūs iegūstat atskaites punktu savam lēmumam. Pieņemot lēmumu, jāatceras, ka ne visos gadījumos vecā atjaunošana būs dārgāka par kvalitatīvas kopijas vai replikas izveidi. “Vecās” vērtnes gadu gaitā ir “izstaigājušas” kopā ar ēku, tādēļ nebūs kāds pārsteiguma moments, - pa dārgu naudu pasūtītais jaunais logs vecā ēkā ar savām mikroklimata īpatnībām bieži vien īsti neder un ķīlē, pēc sezonas savērpjas un plīst stikli.

Mainot logu ar visu kārbu, koka ēkā var sākties deformācijas, jo pirmskara  koka ēkās logu kārbas laika gaitā ir kļuvušas par diezgan strukturālu elementu, kas uzņem krietnu daļu no nesošās slodzes, tas jāizvērtē, pirms kaut ko sparīgi lauzt laukā.

Atdzimšana. II

Atdzimšana. II

Durvis bija skumja izskata - zaļi noaugušas ar sūnu, ar cirvi pietēstas malas, izzudusi un nevietā pārnaglota daļa no dekoratīvās noseglīstes, apakšējā apjoma daļa iztrupējusi, bet slēdzene sarūsējusi un nefunkcionējoša... Lasīt vairāk

Atdzimšana. I

Atdzimšana. I

Rīgas Pārdaugavas Āgenskalna apkaimes arhitektūras daudzveidībā izceļas nams Nometņu ielā 45. Šo namu 20.gs. sākumā projektējuši Rīgas eklektiskā jūgendstila “zelta duets” - sirmais akadēmiķis Heinrihs Kārlis Šēls un viņa radošais būvuzņēmuma partneris, enerģiskais tehniskais arhitekts Fridrihs Šefels. Lasīt vairāk

Logu remonts un restaurācija. Kas ir kas..

Logu remonts un restaurācija. Kas ir kas..

RestaurācijaRestaurācija ir kultūras pieminekļu (vēstures/arhitektūras/mākslas) atjaunošana sākotnējā izskatā, lietojot oriģinālam atbilstošus materiālus, paņēmienus vai... Lasīt vairāk

Ko darīt ar durvju kārbām

Ko darīt ar durvju kārbām

Veicot remontu vai rekonstrukciju, bieži nākas saskarties ar visai nepatīkamu problēmu –starpsiena remonta rezultātā ir ir kļuvusi biezāka par esošo durvju kārbu vai gadu gaitā tai ir atplēstas kantes vai kādi citi defekti. Lasīt vairāk

Kāpēc atjaunot?

Kāpēc atjaunot?

Cieņa pret vēsturisko mantojumu nenozīmē tehnisko rādītāju vai komforta upurēšanu! Lasīt vairāk

Kad logu atjaunošana ir obligāta

Kad logu atjaunošana ir obligāta

Pirmkārt, pašam ir jāsaprot, kādas ir vēlmes, iespējas bet ko paģēr jau valsts likumdošana. Ja mana māja ir arhitektūras piemineklis... Visvienkāršāk noskaidrot patreizējo būves... Lasīt vairāk

Koka logi. Kas būtu jāzina?

Koka logi. Kas būtu jāzina?

Svarīgas lietas, kuras nedrīkst palaist garām... Lasīt vairāk